Koncert totalny grupy "a może"

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Fundacja "Sprawni Inaczej" wraz z Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku zaprosili członków i sympatyków Fundacji Nasza Przestrzeń na niezwykłe wydarzenie artystyczne pt. "Malowanie muzyki". Impreza odbędzie się 7 grudnia (środa), o godzinie 18.00 w CKU przy ul. Augustyńskiego 1 w Gdańsku (obok Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego). Wstęp wolny. Widowisko będzie połączeniem działań muzycznych, plastycznych oraz multimedialnych z udziałem osób niepełnosprawnych, wolontariuszy europejskich,  zaproszonych gości i artystów, którzy swoją wyobraźnią, kreatywnością uświetnią to wydarzenie. Aktywny udział w działaniach plastycznych wezmą również zaproszone organizacje m.in.: Fundacja Nasza Przestrzeń, Regionalne Centrum Wolontariatu, Nowy Port Sztuki i Fundacja "Dr Clown".

 
Projekt ,,Kobiety OK,,

Projekt ,,Kobiety OK,, powstał z połączenia działań dwóch kobiet Oli Romanowskiej i Katarzyny Rajczyk-Bauć hobbystycznie zajmujących się projektowaniem, rękodziełem i stylizacją.
Ola projektuje i wykonuje ubrania z dzianiny na drutach i szydełku, Katarzyna zajmuje się filcem.
Obie kobiety zawsze miały potrzebę zmieniania rzeczy, przerabiania, projektowania czegoś nowego i ciekawego oraz zestawiania ze sobą różnych elementów ubioru.
Współpraca rozpoczęła się od wzajemnego podziwu dla pracy i osoby, ochoty na połączenie ze sobą tych odmiennych technik rękodzieła.
Tak powstał ich pierwszy kameralny pokaz. Następnie zaprezentowały kolekcję na Sopot Fashion Days w Strefie Off.
Zaczęły się wzajemnie inspirować, znalazły świetną zabawę w tworzeniu rzeczy dobrze się ze sobą komponujących.
Zaplanowały dalsze wspólne działania. Katarzyna ukończyła warsztaty w Pracowni na Kaszubach, zaczęła prząść wełnę, którą wykorzystały do stworzenia serii ,,czapolągów,, Oli z szalami Katarzyny. Dziewczyny wymieniają się materiałami : w filcu pojawia się włóczka, zwykle służąca do tworzenia dzianiny, a w dzianinie refleksy z surowej wełny czesankowej. Wyszukują i wplatają kobiece elementy takie jak koronki, tiul, organza, cekiny i połyskliwa angelina. Owoce wspólnej pracy zaprezentowały na Collective Design. Ola i Katarzyna jako kobiety światopoglądowo i aktywnie zaangażowane w promowanie i rozwój idei społeczeństwa obywatelskiego postanowiły rozwijać projekt na tym obszarze. Organizują pokazy uliczne, happeningi, aktywizują kobiety do działań, podejmują współpracę.
W projekcie ,,Kobiety OK,, najprzyjemniejsze jest to, że każde wspólne działanie rodzi serię nowych pomysłów na kontynuację i ochotę do pracy.

www.olaromanowska.art.pl.
www.wonderfulfilc.pl

 
Zapraszamy na promocję książki “Napastowanie seksualne. Głupia zabawa czy poważna sprawa?” oraz na spotkanie z autorką Anną Wołosik

 

Fundacja Nasza Przestrzeń, Gdańsk 2016 oraz Koło Naukowe Badaczy Kultur “Na Styku” z Uniwersytetu Gdańskiego

zapraszają na promocję książki “Napastowanie seksualne. Głupia zabawa czy poważna sprawa?” oraz na spotkanie z autorką Anną Wołosik

 

2 grudnia (piątek) godz. 18.00

Gdańsk 2016

ul. Długi Targ 39/40

Wstęp wolny

 

Prowadzenie: Anna Dukowska

 

Promocja książki odbywa się w ramach projektu Świat Praw Człowieka

 

Podczas spotkania będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie 40 zł

 

Książka adresowana jest do nauczycieli, wychowawców, pedagogów i psychologów szkolnych i oferuje im, oprócz teoretycznego wprowadzenia w problematykę napastowania seksualnego, w części II rady i sugestie co robić, by do przemocy ze względu na płeć w szkole nie dochodziło i jak działać w sytuacji , gdy do napastowania seksualnego jednak dojdzie, a w części III scenariusze zajęć dla młodzieży, do wykorzystania na zajęciach z profilaktyki przemocy, na lekcjach wychowawczych i przygotowania do życia w rodzinie.

 

Książka jest próbą przedstawienia w przystępnej, a nie ściśle naukowej formie, stanu wiedzy o problemie przemocy ze względu na płeć w relacjach rówieśniczych, zjawiska uznawanego w wielu krajach za społeczny problem. W Polsce rówieśnicza agresja seksualna nie jest postrzegana jako zjawisko szczególne i odrębne, nie doczekała się, jak dotąd, należytego opracowania, nie ma też własnej nazwy. Stąd zawarta już w tytule propozycja , aby niewłaściwe zachowania o charakterze seksualnym w grupie rówieśniczej opisywać terminem napastowanie seksualne.

Książka stawia sobie za cel:

  • pokazanie, iż rówieśnicza agresja i przemoc jest “zorientowana” płciowo. Czynnikiem wywołującym wiele agresywnych zachowań jest płeć osób poszkodowanych (najczęściej dziewcząt), co pozostaje faktem zupełnie niewidocznym dla młodych ludzi, nauczycieli , rodziców;

  • wskazanie, że napastowanie jest zjawiskiem szczególnym, posiadającym swoje unikalne przyczyny i charakterystykę, nietożsamym z szykanowaniem lub molestowaniem seksualnym;

  • pokazanie, w jaki sposób kultura i normy społeczne wzmacniają zjawisko napastowania seksualnego

 

 

Szkoła jest traktowana przez socjologów edukacji jako pierwsza przestrzeń publiczna, do której wkracza dziecko – dziewczyna i chłopak. Stąd bardzo wiele z elementów codziennych szkolnych doświadczeń – a składają się na nie również nauczycielskie sposoby reagowania lub ignorowania określonych wydarzeń ze szkolnego życia przekłada się na uczniowskie indywidualne sposoby postrzegania oraz traktowania cielesności, płciowości i seksualności. Ta wiedza jest następnie przenoszona na grunt codziennych relacji z koleżankami i kolegami. Jeśli więc częścią zachowań względem uczennic lub

uczniów jest przyzwolenie na przemoc o charakterze seksualnym (publiczne wyśmiewanie, ironizowanie, poniżanie, zawstydzanie, naruszanie granic intymności), przemoc stanie się nieodłącznym elementem ich relacji z innymi. Zatem sprawą

o priorytetowym znaczeniu jest interwencja w sferę dostępnych im narzędzi kulturowych, takich jak język, stereotypowe koncepcje męskości i kobiecości, wzory relacji łączących kobiety i mężczyzn, pojmowanie atrakcyjności i seksualności.

Zadanie to spełnia – w moim przekonaniu znakomicie – książka Napastowanie seksualne.Głupia zabawa, czy poważna sprawa ? Pokazuje alternatywne, wolne od przemocy sposoby budowania więzi między chłopcami i dziewczętami,

demaskuje stereotypy i mity na temat potrzeb dziewcząt i chłopców, podważa podstawy seksizmu językowego. Ponadto przekonuje, że nawiązywanie bliskich relacji może opierać się na szacunku i równości oraz jednakowym prawie do wolności od uprzedmiotawiania, poniżania, seksizmu i przemocy. Ważne jest jednak to, że prezentowany program umożliwia przeprowadzenie zajęć ciekawych i mądrych, bez konieczności popadania w mentorski ton czy moralizowanie.

Profesor Lucyna Kopcewicz

Uniwersytet Gdański

 

Anna Wołosik - nauczycielka, trenerka, aktywistka społeczna. Od lat zaangażowana w działania na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn. Inicjatorka projektów z zakresu edukacji równościowej Dziewczęta i chłopcy. Bez lęku.bez uprzedzeń, bez przemocy; Respekt lubi respekt; Zmień świat na lepsze. Skuteczne działanie dla młodych panien.

Autorka serii podręczników Opowiem Ci ciekawą historię oraz współautorka pakietów edukacyjnych Jej portret. Sprawy kobiet od czasów najdawniejszych po wiek XXI oraz Kobiety dla Polski. Bojowniczki, liderki, wizjonerki pokazujących wkład kobiet w życie społeczne teraz i w przeszłości. Pomysłodawczyni i założycielka Stowarzyszenia W stronę dziewcząt.

 

Anna Dukowska – prezeska i współzałożyciela Fundacji Nasza Przestrzeń, mgr filozofii, doradczyni zawodowa, od 7 lat udziela się jako trenerka na rzecz praw człowieka. Facylitatorka w projekcie Active Citizens- Aktywna społeczność British Council i Gdańsk 2016. Koordynatora projektu Świat Praw Człowieka. Uczestniczka wielu szkoleń i projektów, ukończyła Akademię Trenerów i Trenerek Różnorodności w ramach projektu Galeria Tolerancji, Szkołę Trenerów Młodzieżowych Grupa TROP/ PAM.

 

 
Warsztaty Klatka płci

 

Zespół trenerski Fundacji Nasza Przestrzeń w wrześniu 2011 r. prowadził warsztaty świadomości genderowej "Klatka płci". Warsztaty zostały przeprowadzone we współpracy  z Stowarzyszeniem Babie Loty w ramach projektu „I co się dziwisz?” .

 

 
Trening antydyskryminacyjny i wrażliwości genderowej

Trenerki Fundacji brały udział w realizacji warsztatów treningu antydyskryminacyjnego i wrażliwości genderowej w świetlicy środowiskowej “ Gościnna Przystań” prowadzonej przez Gdańska Fundację Innowacji Społecznej. (2010/2011)

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 następna > ostatnia >>

Nr konta fundacji: 64 1940 1076 3081 0176 0000 0000