KULTURA GŁUCHYCH

Fundacja Nasza Przestrzeń serdecznie zaprasza na bezpłatne spotkanie z mniejszością językową „Kultura Głuchych”. Warsztat realizowany jest w ramach projektu Świat Praw Człowieka – edycja 4.

Miejsce: siedziba Stowarzyszenia Tolerado, Miszewskiego 17, Gdańsk Wrzeszcz, sala 307

Data: 14.11.2014,  godzina 18.00

czas trwania: około 1,5 h

Pewnie wielu myśli, że Kultura Głuchych (KG) jest taka sama jak kultura słyszących. Otóż to, nie. Początki KG biorą się z okresów powstania szkół dla Głuchych (od ponad 200 lat), jednak od lat 60 - tych XX wieku dopiero zaczęto dostrzegać społeczność Głuchych. Kultura Głuchych jest kolektywistyczna w przeciwieństwie do silnie indywidualistycznej kultury społeczeństw słyszących. W odróżnieniu od innych mniejszości językowych naturalna akwizycja językowa (dzieci uczą się języka od rodziców) w Kulturze Głuchych dostępna jest niewielkiej liczbie osób, które są głuche i mają głuchych rodziców. Większość osób głuchych rodzi się w rodzinach słyszących. Ich dostęp do języka migowego i Kultury Głuchych jest uzależniony od perspektywy jaką przyjmą rodzice. Dlatego przeważająca część głuchych dopiero w późniejszym wieku sama podejmuje decyzje o przyłączeniu się do Kultury Głuchych. Wiąże się to także z wyborem języka migowego jako podstawowego środka komunikacji.

Osoby prowadzące:

Joanna Olejnik (ur. 03.03.1980r.) - ukończyła studia magisterskie na Akademii Podlaskiej w Siedlcach oraz kończy studia z psychologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Wychowawczyni dzieci i młodzieży Głuchej w Ośrodku dla Niesłyszących w Wejherowie. Prowadzi kursy Polskiego Języka Migowego - ukończone studia z zakresu Polski Język Migowy na Uniwersytecie Warszawskim. Prelegentka na wielu konferencjach. Działaczka na rzecz Głuchych, moderatorka na forum deaf.pl. Prowadzi kampanię społeczną „Napisy Plus”. Interesuje się Kulturą Głuchych, Polskim Językiem Migowym oraz psychologią wśród Głuchych.

 

Marta Rozbicka (ur. 29.03.1982r.) - ukończone studia magisterskie z pedagogiki opiekuńczo - wychowawczej na Akademii Podlaskiej w Siedlcach, studia podyplomowe: terapia pedagogiczna w Pomorskiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Gdyni oraz Polski Język Migowy na Uniwersytecie Warszawskim. Wychowawczyni dzieci i młodzieży Głuchej w Ośrodku dla Niesłyszących w Wejherowie. Uczestniczka na konferencjach. Prowadzi kursy Polskiego Języka Migowego. Interesuje się Kulturą Głuchych i Polskim Językiem Migowym.

Tłumaczka języka migowego (PJM): Kamila Skalska

 

Projekt Świat Praw Człowieka - edycja 4 jest współfinansowany ze środków Gminy Miasta Gdańska.

 
Mini szkoła trenerska

Fundacja Nasza Przestrzeń serdecznie zaprasza do udziału w bezpłatnej  mini szkole trenerskiej:

„Warsztat Dramy i Teatru Forum jako narzędzie pracy w grupie łączące ze sobą metodologie edukacji prawo człowieczej i elementy socjoterapii.”

Termin : 18-19 październik i 8 listopad 2014 godz. 10.00 – 16.00 ( 18  godz.)

Miejsce : Gdańsk- Wrzeszcz, ul. Miszewskiego 17/307 (III piętro)

ZAPISY: Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową: 02.10.2014 do 12.10.2014

Formularz zgłoszeniowy prosimy wysłać na Adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

POTWIERDZENIE UDZIAŁU W WARSZTATACH OSOBY ZAKWALIFIKOWANE OTRZYMAJĄ DO DNIA 13.10.2014

Celem głównym MINI SZKOŁY TRENERSKIEJ jest podniesienie świadomości wśród osób zajmujących się edukacją formalną i nieformalną o roli edukacji na rzecz praw człowieka  w budowaniu dialogu obywatelskiego. Do udziału zapraszamy nauczycieli/ki, trenerów/ki, pedagogów szkolnych, studentów i studentki kierunków pedagogicznych planujących pracę w szkołach oraz działaczy organizacji pozarządowych pracujących z dziećmi i młodzieżą.

Podczas zajęć osoby uczestniczące zapoznają się metodą dramy oraz poznają elementy pracy grupowej opartej na elementach socjoterapii.

PROGRAM:

Ø Omówienie specyfiki pracy grupowej, dynamiki grupy, fazy grupy.

Ø Przedstawienie filozofii oraz istoty dramy w pracy z grupą.

Ø Zapoznanie z podstawowymi technikami dramowymi: poza, rzeźba, obraz stop-klatka, scenka improwizowana. Wykorzystanie technik dramowych w działaniu.

Ø Wprowadzenie do Teatru Forum. Poznanie założeń oraz pojęć związanych z Teatrem Forum.

Ø Wykorzystanie technik dramowych oraz TF do konstruowania scenek związanych z sytuacjami opresyjnymi (łamanie praw człowieka). Improwizacje związane z głównym tematem/problemem zaproponowanym prze grupę. Omówienie - Drama i TF jako narzędzie pracy w grupie.

Ø Elementy socjoterapii w kontekście pracy z dziećmi i młodzieży

liczba uczestników/uczestniczek: do 15 osób

Osoby prowadzące:

Dorota Pytel – pedagog resocjalizacji, socjoterapeutka, psychotraumatolog. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy terapeutycznej, psychoedukacyjnej i warsztatowej z grupami dziecięcymi i młodzieżowymi. Członkini Fundacji Nasza Przestrzeń, pracuje w świetlicy socjoterapeutycznej.

Jarek Rebeliński – Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Skończył kurs doskonalący „Drama w edukacji" organizowany przez ODN w Warszawie we współpracy z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki oraz ASSITEJ, „Kurs kwalifikacyjny dla edukatorów dramy" organizowanego przez Polski Ośrodek ASSITEJ oraz kurs Teatru Forum (forma teatru adresowana do grup defaworyzowanych społecznie, by przeciwdziałać ich wykluczeniu, dostarczając narzędzi konstruktywnej ekspresji i radzenia sobie z opresją). Przez cztery lata był opiekunem terapeutą w Ośrodku Adaptacyjnym dla Młodzieży Niepełnosprawnej (obecnie Fundacja Akces). Aktualnie jest Kierownikiem Teatru w Gdańskim Archipelagu Kultury, w którym realizuje autorskie projekty: Teatr Razem, Projekt Drama, Teatr Forum. Wykładowca w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej na wydziale pedagogiki. Organizator Festiwalu Akcept. Były aktor Teatru Znak i Teatru Snów. Założyciel i reżyser Teatru Poza Tym oraz Teatru Pedagogów

*W ramach zajęć przewidziane są przerwy kawowe oraz przerwa na posiłek. Posiłek we własnym zakresie

 

 

Projekt jest współfinansowany z środków UM w Gdańsku.

Więcej…
 
Warsztaty Nasz Świat Twój Głos

 

Projekt „Nasz świat, twój głos- pogram edukacji globalnej dla lokalnych społeczności” oferuje sposób wprowadzania zmian na poziomie lokalnym, aby wpływać na poziom globalny. Poprzez strategie i metody partycypacyjne stosowane podczas warsztatów, będziemy mieli szanse podnieść poziom wiedzy na tematy współzależności globalnych, ale przede wszystkim wpłynąć na postawę obywatelską uczestników i uczestniczek tak by oni sami chętniej brali na siebie odpowiedzialność, która jest często pozostawiana jedynie rządom i pozostałym decydentom. W ramach projektu będą przeprowadzone bezpłatne działania warsztatowe skierowane do podopiecznych gdańskich organizacji pozarządowych oraz zostaną opracowane bezpłatne scenariusze zajęć. Warsztaty będą prowadzone przez dwóch trenerów: trenera edukacji globalnej i trenera praw człowieka.

Więcej informacji:http://naszaprzestrzen.org/naszswiat/

 
Sprawozdanie finansowe

wzor_tabela_bilansu.pdf fundacja 1.pdf

wzor_rachunek_wynikow.pdf fundacja 2.pdf

informacja dodatkowa za 2013.pdf

 
FESTYN EKOLOGICZNI SĄSIEDZI 2014

Fundacja Nasza Przestrzeń serdecznie zaprasza na Festyn Ekologiczni Sąsiedzi 2014.

 

Termin: niedziela 8 czerwca, godzina 12-15. Miejsce: plac zabaw przy ul. Zator Przytockiego 4, Gdańsk Wrzeszcz.

Podczas festynu, jego uczestnicy będą mieli możliwość wziąć udział w:
- warsztatach recyclingowych „Drugie życie rzeczy” ( rzeczy, które wyrzucamy na śmieci - będą wykorzystane do tworzenia rzeźb i zabawek)
- warsztatach graffiti (dzieci pod okiem artystów będą miały okazję namalować wielkoformatowe graffiti o tematyce ekologicznej)
- zabawach z chustą animacyjną
- w "Gimnastyce Zdrowego Kręgosłupa" (pod okiem rehabilitantki osoby uczestniczące będą mogły nauczyć się prostych ćwiczeń poprawiających kondycję , nauczyć się technik relaksacyjnych jak również zasięgnąć porad indywidualnych).

W czasie festynu będzie też można dokonać bezpłatnego przeglądu rowerowego oraz nauczyć się jak dokonać jego prostych napraw. Uczestników będą animowały kolorowe clowny z Fundacji Dr Clown.

Festyn finansowany jest ze środków Miasta Gdańska.PLAKAT EKOLO

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Nr konta fundacji: 64 1940 1076 3081 0176 0000 0000